+420 775 011 320
MenuMENU
Search

×


TRYSKACÍ MATERIÁLY – JAKÉ VARIANTY EXISTUJÍ A K ČEMU SE POUŽÍVAJÍ?

V průmyslu, stavebnictví a dalších technických odvětvích hrají tryskací materiály klíčovou roli při údržbě, renovaci a opravách různých povrchů. Výběr správného tryskacího materiálu pro konkrétní účely přitom není dobré podceňovat. Přečtěte si, jaké typy tryskacích materiálů existují a k čemu se v praxi používají. 

 

Typy tryskacích materiálů

 

Tryskací materiály (neboli také abraziva) lze rozdělit do šesti kategorií. S každým typem se pojí specifické vlastnosti. Jaké to jsou?

 

Ocelový granulát

Ocelový granulát patří mezi oblíbené tryskací materiály díky své vysoké odolnosti a dlouhé životnosti. Vyrábí se recyklací ocelových výrobků, což z něj dělá ekologicky šetrnou volbu. Jeho tvrdost a schopnost odstranit tvrdý povlak či rzi ho činí ideálním pro čištění kovových a betonových povrchů. Díky konzistentní velikosti zrn zaručuje rovnoměrný a účinný výsledek tryskání.

 

Ocelová drť

Ocelová drť je dalším z populárních abraziv na pískování. Vyrábí se z ocelových výrobků, které se rozemelou na menší kousky. Oproti ocelovému granulátu je cenově dostupnější, přitom ale stále poskytuje vysokou čistící sílu. Hodí se pro čištění nádrží, trubek a různých kovových povrchů. Ocelová drť je také efektivním materiálem pro odstraňování starých nátěrů a nečistot.

 

Balotina

Balotina je oblíbenou volbou pro jemnější čištění a opracování povrchů, jako jsou kamenné fasády, dřevo a nábytek. Vyrábí se ze skla a má kulatý tvar. To zabraňuje poškození citlivějších povrchů, na kterých se používá. Je ideální pro odstraňování nátěrů a nečistot bez poškození základních materiálů.

 

Drcené sklo

Drcené sklo je ekologickou volbou tryskacího materiálu, vyrábí se z recyklovaného skla. Využití tohoto abraziva je široké a rozmanité, od čištění a opracování kovů až po odstraňování graffiti z různých povrchů. Drcené sklo je šetrné k životnímu prostředí a snižuje množství odpadu.

 

Prominent

Prominent je speciálním abrazivním materiálem navrženým pro odstraňování starého nátěru, rezavého povlaku a nečistot z různých povrchů. Díky své vysoké čistící schopnosti je vhodný zejména pro údržbu průmyslových zařízení, jako jsou stroje, konstrukce a potrubí. 

 

Excellent Grit

Excellent Grit je kvalitní tryskací materiál, který se vyznačuje rovnoměrnou velikostí zrn a dlouhou životností. Jeho hlavním využitím je čištění a opracování kovových povrchů, a to i v případech, kdy je požadováno dosažení vyšší hrubosti povrchu. Excellent Grit zaručuje precizní a konzistentní výsledky.

 

 

K čemu se jednotlivé tryskací materiály v praxi používají

 

Využití ocelového granulátu a ocelové drti

Ocelový granulát a ocelová drť se často používají v průmyslové údržbě a stavebnictví pro odstraňování rzi, nátěrů a nečistot z kovových povrchů. Tyto tryskací materiály se také využívají před nátěrem nebo povrchovou úpravou, aby se zajišťovala lepší adheze nového materiálu.

V automobilovém průmyslu se ocelový granulát a ocelová drť používají pro čištění karoserií, rámových konstrukcí a dalších kovových součástek. Díky jejich vysoké odolnosti a čisticí síle je možné rychle a efektivně odstranit nánosy rzi, staré nátěry a nečistoty, čímž se zlepší přilnavost nového nátěru nebo ochranné vrstvy.

V námořním průmyslu se tryskací materiály často používají pro údržbu a renovaci lodních trupů, můstků a dalších kovových konstrukcí. Ocelový granulát a ocelová drť jsou ideální pro odstranění rzi a nečistot z lodního povrchu, což pomáhá udržovat plavidla v bezpečném a funkčním stavu.

 

Využití balotiny

Balotina najde uplatnění při čištění a renovaci kamenných fasád, dřevěného nábytku a dalších povrchů, které vyžadují jemnější přístup. Díky svému kulatému tvaru minimalizuje riziko poškrábání nebo poškození a přitom účinně odstraňuje nečistoty, starý nátěr a povlaky. Balotina je oblíbenou volbou pro restaurování historických budov, kde je klíčové zachování původního charakteru povrchu.

Ve stavebnictví nachází balotina uplatnění při čištění fasád budov, dlaždic a dalších povrchů. Díky své jemné povaze je vhodná pro citlivé materiály, které by mohly být poškozeny hrubšími tryskacími materiály.

 

Využití drceného skla

Drcené sklo se osvědčuje při renovacích, opravách a odstraňování graffiti z různých povrchů. Jeho ekologický původ a vysoká účinnost čištění ho činí oblíbenou volbou pro ekologicky uvědomělé projektanty. Drcené sklo je vhodné pro čištění kovových povrchů, ale také na povrchy vyrobené z betonu, kamene nebo dřeva.

V uměleckém průmyslu se drcené sklo často používá pro tvorbu uměleckých děl, dekorativních prvků a mozaik. Jeho barevná variabilita a textura umožňují umělcům tvořit jedinečná a esteticky atraktivní díla.

 

Využití prominentu a Excellent Gritu

Prominent a Excellent Grit jsou specializovanými tryskacími materiály, které se používají v průmyslovém odvětví při odstraňování starých nátěrů, rezavých povlaků a nečistot. Prominent se často využívá v energetickém průmyslu, v chemických závodech a při údržbě průmyslových strojů a zařízení. 

Excellent Grit je vhodným materiálem pro náročné projekty, kde je klíčová přesnost a konzistentnost výsledku, například při čištění a opracování kovových konstrukcí.

V průmyslových zařízeních, jako jsou energetické elektrárny, chemické závody a potravinářské výrobní linky, se prominent a Excellent Grit používají pro důkladné čištění a odstraňování rezavých povlaků, usazenin a zbytků, které mohou ovlivnit výkon zařízení a způsobit potenciální problémy.

 

Tryskací materiál vždy volte podle vašeho projektu

 

Volba správného abraziva do pískovačky závisí na konkrétních požadavcích a specifikách každého projektu. V úvahu proto vždy vezměte povahu povrchu a úroveň čištění nebo opravy. Rozhodujícím faktorem může být také vliv materiálu na životní prostředí. 


Na našem e-shopu PKIT.cz najdete široký sortiment tryskacích materiálů, ze kterého můžete vybírat. Pokud si nebudete vědět rady, neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám poradíme