+420 775 011 320
MenuMENU
Search

×


Stříkací a sušící kabina

strikaci-kabina_1.jpg

Jednoduchá stříkací / sučící kabina

Jednoduchá stříkací či sučící kabina se vyrábí z nehořlavých materiálů. Zpravidla mohou úřady vyžadovat, aby tento box byl jako samostatný požární úsek. Kabina se vyrábí dle normy EN 16985 / EN 1539. Rychlost proudějí vzduchu ve svislém směru v prázdné kabině je zpravidla 0,3 m/s. Díky vhánění vzduchu do celého stropu přes filtry se vytváří protitlak čímž je zajištěn rovnoměrné proudění vzduchu v celé kabině. Odsávání v podlaze je velice účinné, protože je blízsko předmětům, které lakujete. Pod rošty v podlaze je opět umístěn filtr, který zachycuje nečistoty. Osvětlení se řídí normou EN 16985 a díky tomu je zajištěn minimální tok světla 750 luxů. Dále má kabina klasifikaci ATEX zóna 2 taktéž podle normy EN 16985.   

POPTÁVKA


dvojita-strikaci-kabina_1.jpg

Dvojitá stříkací / sušící kabina s rolovacími vraty

U jednoduché a dvojité stříkací kabinu jsou požadavky vždy stejné. Zpravidla tyto kabiny jsou konstruovány jako 2 nezávislé kabiny. Kabiny jsou pouze oddělené rolovacími vraty, a to jak v celé šířce tak výšce. Tím je dosažena maximální flexibilita a možnost lakovat velké i malé předměty ekonomicky a zodpovědným způsobem. Jakmile se vrata otevřou tak se systém spustí jako jedna větší kabina. V opačném případě lze obě kabiny využít jako 2 nezávislé kabiny. 

POPTÁVKA


strikaci-kabina-odsavani-ve-stene.jpg

Stříkací kabina s odsáváním ve stěně

V některých zemích se připouští odsávání nečistot z nátěru ve spodní části stěny namísto odsávání přes podlahu. Vyhloubení a vylití odsávacích jam v podlaze může být někdy nepřiměřeně nákladné nebo dokonce nemožné. Některé země proto připouštějí odsávání ve stěně, ačkoli požadovaný vertikální (sestupný) proud vzduchu nelze ignorovat a zamýšlený a nejlepší způsob jeho provedení je přes podlahu. Odsávání ve stěně často vede k poněkud horšímu pracovnímu prostředí pro obsluhu, protože prach z nátěru je odsáván za obsluhou, a je tedy vtahován směrem k ní a do jejího pracovního prostoru, což je zásadní problém, který by měl být odstraněn ve všech lakovacích provozech. Odsávání ve stěně často vyžaduje podstatně více potrubí pro instalaci.

POPTÁVKA


venkovni-lakovaci-kabina.jpg

Venkovní lakovací kabina

Pokud zákazník nemá k dispozici dostatečný prostor pro nové lakovací zařízení ve stávajících prostorách, je venkovní koncept společnosti Ventherm často velmi atraktivním řešením. Ventherm může postavit stříkací kabiny a pískovací komory jako samostatnou venkovní budovu, což je mnohem levnější než stavba nové budovy a následná instalace kabin v nové budově. Venkovní kabiny společnosti Ventherm jsou navrženy podle všech platných norem, např. pro zatížení sněhem, větrem atd., a samozřejmě jsou plně izolované a vodotěsné. Venkovní kabiny jsou k dispozici v široké škále barev. V případě potřeby tak mohou vypadat jako stávající design budovy našeho zákazníka.

POPTÁVKA


odsavaci-stena-pro-lakovnu.jpg

Stříkací kabina s horizontálním větráním

Norma EN 16985 a další normy umožňují za určitých okolností navrhnout stříkací kabinu pro horizontální větrání, což znamená odsávání na jednom konci kabiny a vstřikování na druhém. Tato konfigurace je často levnější než vertikální větrání (s tahem dolů), protože vyžaduje výrazně nižší objem vzduchu a žádné odsávání v podlaze.

Nejdůležitější podmínky pro použití horizontálního větrání jsou:

  • Obsluha nesmí chodit kolem předmětu, který má lakovat – může lakovat pouze ve směru proudění vzduchu k filtru.
  • Rychlost proudění vzduchu musí být 0,5 m/s oproti 0,3 m/s při vertikálním proudění vzduchu.

POPTÁVKA


netradicni-strikaci-box.jpg

Stříkací kabina s vlastním designem (na zakázku)

Stříkací kabina s vlastním designem se používá tam kde nelze použít běžné technologie. Například ve větrné energetice, námořní těžbě ropy a plynu, letectví a při stavbě lodí.

Při lakování hodně velkých předmětů platí do jisté míry méně přísná pravidla pro vytvoření odsávací ventilace než v běžných stříkacích/sušících kabinách. Pravidla jsou popsána v normě EN 16985. Společnost Ventherm všechna pravidla zná a ví, jak navrhnout nejlepší řešení bez ohrožení bezpečnosti. Zároveň je důležité mít na paměti snížení spotřeby energie, která je u velkých zařízení často vysoká.

POPTÁVKA